Festival


Registration is now open! Click here for instructions.


This is a provisional Program of the ELO'17 Festival. For a Map with the location of the Venues, please click here.

Please note: Authors marked with an asterisk (*) will not attend the Conference and Festival.


Tuesday, July 18

16:00 - 18:00 CONFERENCE @UFP

FESTIVAL @MAUS HÁBITOS

19:00 Reception and Guided Tour to the Installations

  • Andy Campbell and Judi Alston, "WALLPAPER"
  • Álvaro Seiça and André Sier*, “MathX (Metadata-Eye)”
  • Hartmut Koenitz, "The Multiple Lives of Walter B."
  • Matt Roberts, Terri Witek* and Michael Branton*, "Dream Garden"
  • Tony Vieira, "Nightmares for Children"

19:30 - 20:30 Dinner break (on your own)

20:30 - 22:00 Readings & Performances [Host: Trent Hergenrader]

  • Ian Hatcher, "All Hands Meeting"
  • Natalia Fedorova and Taras Mashtalir, "101, Performance with a Mediapoetry Beads"
  • Luís Leite, Rui Torres and Luís Aly, "Common Spaces"
  • David Jhave Johnston, "BDP (Big Data Poetry): GAN + Human"

22:00 UnKeynote

  • Mez Breeze* (VR) and Ana Carvalho (localproxy @ pt), "Layering the New Real: Tracking the Self in Disembodied [Un]Virtual Spaces"

Wednesday, July 19

08:00 - 18:00 CONFERENCE @UFP

FESTIVAL @PALACETE VISCONDES BALSEMÃO

18:30 - Reception; Guided Tour to the Installations

  • Anastasia Salter and Deena Larsen, "Andromeda and Eliza"
  • Anna Tolkacheva, "Pocket Poetry"
  • Diogo Marques, Nuno Miguel Neves, Ana Carolina Martins*, and João Santa Cruz*, "PONTOS"
  • Helen Burgess and Margaret Simon, "Intimate Fields"
  • Anne Sullivan, Joshua McCoy*, and Sarah Hendricks*, "Loominary"
  • Mark Marino, John Murray, and Joellyn Rock*, "Refugee"

19:00 EXHIBIT @PALACETE VISCONDES BALSEMÃO

19:30 - 20:30 Dinner break (on your own)

FESTIVAL @PASSOS MANUEL

20:30 - 22:00 Readings & Performances [Host: Rob Wittig]

  • Otso Huopaniemi and Pilvari Pirtola, "Mind Machine (Without Robot)"
  • Philippe Bootz, "Elpenor"
  • Sylvain Aubé, "Paralelos/Parallèles"
  • Piotr Marecki and Leszek Onak, "The Hater's History of Polish Literature"
  • Hazel Smith and Roger Dean, "The Character Thinks Ahead"

22:00 Featured Artists - OTTARAS [Ottar Ormstad and Taras Mashtalir], "4 CONCRETE"


Thursday, July 20

09:00 - 18:00 CONFERENCE @UFP

FESTIVAL @MOSTEIRO SÃO BENTO DA VITÓRIA

18:30 Reception. Guided Tour to the Installation

  • Martin Campostrini, Ørjan Persen, Dragos Marinoiu, Ann Luther Torp, Allan Thomsen Volhøj, Anne Juul Andersen, Margrete Rasmussen*, and Morten Langeland*, "Turn on Literature"
  • Jason Nelson and Alinta Krauth*, "Mapping the Poetic: Jason Nelson and Alinta Krauth create hidden digital poetry projection artworks throughout the landscape"

19:00 EXHIBIT @MOSTEIRO SÃO BENTO DA VITÓRIA

19:30 - 20:30 Dinner break (on your own)

FESTIVAL @MOSTEIRO SÃO BENTO DA VITÓRIA

20:30 - 22:00 Readings & Performances [Host: Leonardo Flores]

  • Serge Bouchardon, "DO IT"
  • Stuart Moulthrop and Deena Larsen, "Ouroboros and Jabberwock"
  • David Hall, "A Brief History of Loss"
  • Judd Morrissey, Jennifer Scappettone, and Abraham Avnisan, "LAMENT (The Mine Has Been Opened Up Well)"
  • Penny Florence, "Translating the Untranslatable"

22:00 Featured Artist: Américo Rodrigues, "Vociferar contra"

22:30 Featured Artist: Miguel Azguime


Friday, July 21

09:00 - 18:00 CONFERENCE @UFP

FESTIVAL @CULTURGEST

18:30 Installation

  • Simon Biggs, "Dark Matter"

19:30 - 20:30 Dinner break (on your own)

FESTIVAL @MOSTEIRO SÃO BENTO DA VITÓRIA

20:30 - 22:00 Readings & Performances [Host: Caitlin Fischer]

  • Nick Montfort, Serge Bouchardon, and Aleksandra Małecka, "A Reading from 2x6"
  • Jason Nelson, "Jason Nelson Digital Magic Show and Poetic Interfaces"
  • Lucile Haute, "Image fantôme"
  • Peter Wildman, "Throwing Exceptional Messages"
  • Jaime Alejandro Rodriguez Ruiz, "Memorias y caminos"
  • J. R. Carpenter, "The Gathering Cloud"

22:00 - Featured Artist: Annie Abrahams, "Ours Lingages"


Saturday, July 22

10:00 - 15:00 CONFERENCE @UFP

SCREENINGS @PASSOS MANUEL

16:30 - 17:30 Screenings [Host: Manuel Portela]

  • Beat Suter and René Bauer, "dadaoverload"
  • Ottar Ormstad, "YELLOWFLOWERPOWER"
  • Scott Rettberg and Roderick Coover, "Circe"
  • Ana Čavić and Sally Morfill, "Rules that Order the Reading of Clouds"
  • Elysia Rosalind, "Trial and Error"

17:30 Featured Documentary by Luís Alves de Matos, “Ana Hatherly, The Intelligent Hand"

19:30 Banquet @ATENEU [Host: Dene Grigar]

22:00 Closing party E-lit Jam! @MAUS HÁBITOS

23:00 Closing party E-lit Jam! (continued) @PASSOS MANUEL


See also: